1. Jak napisać dobry tekst na stronę internetową - od czego zacząć?
Stworzenie wartościowych treści na stronę internetową to nie lada wyzwanie. Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość, mdłe hasła i nic nie wnoszące zdania. Mogłoby się zdawać, że wystarczy wpisać kilka najważniejszych informacji lub przeciwnie - zalać czytelnika całym morzem wskazówek. Nic bardziej mylnego. Napisanie dobrych tekstów na stronę internetową wymaga znalezienia złotego środka i podjęcia określonych kroków. Jakich?
Na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto jest naszym odbiorcą i potencjalnym klientem. Czy to, co napiszemy przeczyta nastolatek, świeżo upieczona mama, mężczyzna na wysokim stanowisku czy wesoły pan na emeryturze. Warto stworzyć na tym etapie personę i maksymalnie sprecyzować profil czytelnika i odpowiedzieć sobie na pytania:
- Czego będzie szukał na stronie?
- Co jest dla niego ważne?
- Jakie wyznaje wartości?
- Co robi w wolnym czasie?
To tylko przykłady, które powinniśmy poddać dyskusji. Dzięki temu zyskasz cenną wiadomość i wskazówkę ułatwiającą dopasowanie stylu i języka treści.
2. Teksty SEO - jak zacząć?
Pomyśl, jakie słowa kluczowe i frazy są istotne dla Twojej marki. Pamiętaj, że piszesz dla człowieka, nie robota. Wystrzegaj się sztucznie tworzonych zdań, powstałych tylko na potrzebę wplatania wybranej frazy. Dzisiejszy czytelnik jest coraz bardziej świadomy, przez co natychmiastowo wyczuje Twoje intencje. Zdania typu "Dobry dentysta powinien być cierpliwy dla swoich pacjentów. Dentysta Warszawa Śródmieście podchodzi do pacjentów w sposób profesjonalny" nie będą wyglądać dobrze. Słowo kluczowe zastosowane w zdaniu powyżej jest rażące i zniechęca do dalszego czytania.
Dobry tekst na stronę internetową zawiera odpowiednie frazy, jednak są one wplecione w tekst subtelnie. Niezależnie od tego, czy planujemy treści na stronę główną czy też podstrony, uciekajmy od zdań pisanych "pod roboty". Słowa kluczowe można i tak naprawdę trzeba odmieniać, żeby wyglądały naturalnie i były niezauważalne dla czytelników.
3. Język korzyści - jak skutecznie sprzedawać
Można śmiało stwierdzić, że pisanie językiem korzyści to klucz do sukcesu. Pisz tak, by zainteresować czytelnika. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobierasz odpowiednie słowa i czy faktycznie idziesz w dobrym kierunku, poproś o ocenę znajomego. W tworzeniu dobrych tekstów na stronę internetową ważne jest to, by jak najlepiej opisać to, co oferujesz. W przypadku każdego produktu i usługi konieczne jest zaakcentowanie ich zalet i wartości, jakie zyska osoba decydująca się na ich zakup.
Możesz osobno wypunktować zalety lub sprawnie wzbogacić nimi tekst danego akapitu - wybór zależy od Ciebie. Wejdź w rolę swojego czytelnika i klienta i pomyśl, o czym chciałbyś przeczytać na stronie takiej, jak Twoja. I zacznij działać! :)
4. Wartościowe treści - dlaczego warto dzielić się wiedzą?
Oczywiście wszystkie treści na stronie internetowej nie mogą być reklamowe. Choć jest to kuszące, strona nie powinna stanowić jedynie laurki powstałej na cześć Twojej marki. Oprócz zachęty do skorzystania z usług firmy dobrze jest pomyśleć także o materiałach merytorycznych. Wszelkiego rodzaju porady, artykuły branżowe czy bieżące informacje o pojawiających się nowościach są istotne dla czytelnika.
Dzięki wartościowej treści możesz zbudować profesjonalny wizerunek, dlatego postaraj się przekazywać wartościową wiedzę i traktuj swojego czytelnika z szacunkiem. Nie zarzucaj go sztucznie tworzonymi artykułami czy wpisami na blogu, które będą skutecznie odpychać i zniechęcać do lektury.
5. Komu zlecić pisanie tekstów - zaufaj profesjonalistom
Nie od razu Rzym zbudowano. Masz prawo do tego, by czuć się niepewnie w temacie tworzenia dobrego tekstu na stronę internetową. To nie koniec świata. Możesz poprosić o wsparcie profesjonalistów, którzy zajmują się tym na co dzień. Największą wiedzę na temat firmy posiadasz Ty, jednak Twoje ograniczenie może wynikać z tego, że niekoniecznie wiesz, jak zaprojektować i rozłożyć tekst na stronie, by przynosił pożądane korzyści.
Zanim wybierzesz agencję content marketingową zapytaj o jej portfolio, liczbę oferowanych poprawek czy też tekst próbny. Są to elementy, które są podstawą i pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o współpracy. Jednakże z tym bywa różnie. Na rynku funkcjonuje wiele firm, ale nie dla wszystkich jest to standardem. Agencja powinna na wstępie przesłać brief do uzupełnienia, dzięki któremu zdefiniuje Twoje potrzeby i zaproponuje konkretne działania. Przedstaw swoją wizję i postaw na treści, które wywołają pozytywne zamieszanie w branży.
Chcesz wiedzieć, jak pisać dobre teksty na stronę internetową? :)
Napisz do nas: kontakt@conture.pl